Nieuws
Vandaag

Vandaag: Common Linnets op Songfestival

Common Linnets - Ilse deLange - Waylon
The Common Linnets  Ilse DeLange  Waylon  The Beatles  Billy Preston  Roger Glover  Goombay Dance Band  Duran Duran  Spinners  Carl Douglas  Donovan  10cc  Wax ((1986))  U2  Bono  Bob Sinclar  The Opposites  Ray Dalton 

De Top 40 is sinds 1965 de toonaangevende hitlijst van Nederland. In de rubriek Vandaag blikken we terug op gebeurtenissen in de popmuziek die exact X jaar geleden plaatsvonden. In deze aflevering van Vandaag: de indrukwekkende prestatie van The Common Linnets op het Eurovisiesongfestival.

Ilse DeLange, de muzikale trots van Almelo. Zij scoorde tussen 1998 en 2013 21 Top 40-hits. Zes daarvan haalden de top 10 en Miracle voerde in 2009 zelfs twee weken de hitlijst aan. 60 kilometer van Almelo verwijderd ligt Apeldoorn, de geboortestad van Waylon. De eerste Nederlander die een platencontract tekende bij Motown. Hij had in 2009 hitsucces met Wicked Way, dat de tiende plaats haalde. Ilse DeLange en Waylon sloegen in 2013 de handen ineen en vormden The Common Linnets.

De eerste kennismaking van The Common Linnets met het Nederlandse publiek was op 25 november 2013, toen bekend werd dat zij Nederland gingen vertegenwoordigen op het Eurovisiesongfestival 2014 in Kopenhagen. Op 12 maart 2014 lieten zij hun inzending Calm After The Storm horen tijdens de uitzending van het VARA-programma De Wereld Draait Door. Paul de Leeuw luisterde via een satelliet mee en merkte op dat de samenwerking van The Common Linnets beter kon. 

De reacties in Nederland op de première waren eveneens wisselend en in april 2014 blijft de ballad steken op nummer 35. De nationale mening verandert echter wanneer The Common Linnets op 10 mei 2014 mogen optreden namens Nederland op het Eurovisiesongfestival. Nederland krijgt in totaal 150 punten en eindigt tweede achter Rise Like A Phoenix van Conchita Wurst. Daarmee schenken The Common Linnets hun land de beste prestatie op het Eurovisiesongfestival sinds de laatste overwinning van Nederland in 1975. Even later wordt in de Top 40 een tweede plaats gerealiseerd. 

Onderling is de spanning echter te snijden. Waylon verklaart dat hij zijn artistieke vrijheid niet kwijt kan bij The Common Linnets. Daarnaast waren hij en Ilse DeLange het over vrijwel alles oneens en dat leidde niet zelden tot fikse ruzies. Paul Brinks, de manager van Waylon, verklaart dat DeLange en zijn cliënt aan aparte tafels zaten in Kopenhagen. DeLange noemt deze samenwerking op haar beurt de zwartste periode in haar carrière. 

Dit gebeurde er nog meer op 10 mei
1969: The Beatles stijgen naar de eerste plaats met Get Back. Het is de vijftiende nummer 1-hit voor The Fab Four. In deze plaat krijgt Billy Preston een gastrol. Get Back verblijft in totaal twee weken op de bovenste plaats.
1975: Roger Glover scoort een nummer 1-hit met Love Is All. Als bassist van Deep Purple heeft hij de koppositie nooit behaald, ondanks dat Child In Time een evergreen is geworden. Het nummer, dat zijn populariteit mede dankt aan de geanimeerde videoclip met de zingende kikker, werd opmerkelijk genoeg geen hit in Engeland en Amerika.
1980: Goombay Dance Band bereikt de felbegeerde koppositie met Sun Of Jamaica. De Duitse popgroep is drie weken lang de uitvoerende act van de grootste hit van Nederland. Hierna scoort de formatie nog twee hits, die beide in de top 10 komen.
2001: De officiële website van Duran Duran kondigt aan dat de groep weer in de originele samenstelling bij elkaar komt. Volgens de aankondiging zal er in 2002 al een nieuw Duran Duran-album verschijnen. Het album Astronaut laat uiteindelijk tot oktober 2004 op zich wachten.
2016: Views, het album van Drake, is een succes. De rapper weet 16 nieuwe nummers in de Billboard Hot 100 te krijgen en had er al vier in de lijst staan. 20 hits in één week in de top 100 is een record.

Vandaag geboren:
1940 - Christopher Evans-Ironside, bij overlijden 82 jaar, Masquerade
1942
- Carl Douglas,
1943 - Hans Ziech, Earth & Fire
1944 - Dave Mason, Traffic
1944 - Jackie Lomax, bij overlijden 63 jaar,
1946 - Graham Gouldman, 10CC | Wax [GB]
1946 - Donovan,
1947 - Jay Ferguson, Jo Jo Gunne
1952 - Roland Kaiser,
1952 - Sly Dunbar, Black Uhuru | Taxi Gang
1953 - Frank Papendrecht, bij overlijden 56 jaar, Diesel
1960 - Bono, U2
1962 - Gary Daly, China Crisis
1964 - Susie Päivärinta, Lili & Sussie
1968 - Emilija Kokić, Riva
1969 - Dave Rensmaag, Van Dik Hout
1969 - Bob Sinclar,
1979 - Frans Duijts,
1981 - Gert-Jan Zegel, The Sheer
1981 - Shonna Edwards, 4 The Cause
1985 - Lyse,
1985 - Willem De Bruin, The Opposites
1991 - Ray Dalton,
1994 - Thomas Newson,
1995 - Aya Nakamura,
2000
- Meau

Vandaag op nummer 1:
1969 - 1 (2) Get Back- Beatles featuring Billy Preston (Apple), 1 week op nummer 1
1975 - 1 (2) Love Is All- Roger Glover and Guests (Purple), 1 week op nummer 1
1980 - 1 (2) Sun Of Jamaica- Goombay Dance Band (CBS), 1 week op nummer 1
1986 - 1 (1) Living Doll- Comic Relief presents: Cliff Richard and The Young Ones featuring: Hank Marvin (WEA), 4 weken op nummer 1
1997 - 1 (1) Ik Zing Dit Lied Voor Jou Alleen- Jantje Smit (Mercury), 5 weken op nummer 1
2003 - 1 (1) Step Right Up- Jamai (BMG), 7 weken op nummer 1
2008 - 1 (1) Wit Licht- Marco Borsato (Universal), 2 weken op nummer 1
2014 - 1 (1) Rather Be- Clean Bandit feat. Jess Glynne (Atlantic), 10 weken op nummer 1

(10/05/2023)

Alle Top 40-hits

Details Dua Lipa - Dance The Night
Details Anne-Marie feat. Shania Twain - Unhealthy
Details Cassö, Raye & D-Block Europe - Prada
Details Dimitri Vegas & Like Mike x David Guetta x Afro Bros (with Akon) - She Knows
Details Suzan & Freek & Claude - Vas-Y (Ga Maar)
Details Tate McRae - Greedy
Details Kenya Grace - Strangers
Details Post Malone - Chemical
Details Doja Cat - Paint The Town Red
Details Nathan Dawe, Joel Corry & Ella Henderson - 0800 Heaven
Details Nothing But Thieves - Overcome
Details Lost Frequencies - The Feeling
Details Calvin Harris & Sam Smith - Desire
Details Teddy Swims - Lose Control
Details Peggy Gou - It Goes Like Nanana
Details Rondé - Break My Heart
Details Alok & Ava Max - Car Keys (Ayla)
Details OneRepublic - Runaway
Details Luke Combs - Fast Car
Details Niklas Dee & Old Jim ft. Enny-Mae - Not Fair
Details Bebe Rexha & David Guetta - One In A Million
Details Marshmello & Farruko - Esta Vida
Details Miley Cyrus - Used To Be Young
Details Kris Kross Amsterdam, Sofia Reyes & Tinie Tempah - How You Samba
Details Tiësto - Drifting
Details Olivia Rodrigo - Vampire
Details Di-Rect - OMG It's Happening
Details P!nk - Runaway
Details Taylor Swift - Cruel Summer
Details Douwe Bob - This World Is Our Home
Details Kylie Minogue - Padam Padam
Details Nick Schilder - Shatterproof
Details Billie Eilish - What Was I Made For?
Details Troye Sivan - Rush
Details Chef'Special - Miracles
Details Sera - Best Friend
Details Olivia Rodrigo - Get Him Back!
Details Racoon - Nickel For Goodbye
Details Snelle - Radio
Details R3hab, Inna & Sash! - Rock My Body