Nieuws
Nieuws

Toni Santagata (85) overleden

Toni Santagata (85) overleden
Toni Santagata 

Zondagochtend is Toni Santagata overleden. De Italiaanse zanger scoorde in 1975 een hit met het nummer Lu Maritiello, dat vooral bekend is als het origineel van de hit Vino (Waar Blijft De Wijn) van Imca Marina.

Toni werd op 9 december 1935 in Sant'Agata di Puglia, een dorpje in de regio Apulië in Zuidoost-Italië geboren. Van zijn ouders kreeg hij de naam Antonio Morese, maar hij zou bekend worden onder de artiestennaam Toni Santagata. Na een rechtenstudie in Napels verhuisde de zanger naar Rome, waar hij in 1964 zijn eerste singletje opnam. Toni zong vrolijke folkloristische liedjes in het Italiaans, maar ook in zijn eigen Apulisch dialect. Hij had daarnaast ook succes als komiek en won in 1970 zelfs een comedyprijs.

In de jaren 70 schreef hij liedjes voor televisieprogramma's en was hij ook als zanger te zien in verschillende muziekprogramma's. Eind 1974 nam hij deel aan de populaire zangwedstrijd Canzonissima. In de finale bereikte hij de eerste plaats in de categorie volksmuziek met het zelfgeschreven liedje Lu Maritiello, dat hij in het dialect zong. Lu Maritiello ('De echtgenoot') gaat over een wijntransporteur die zelf ook graag een glaasje lust en - wellicht dronken - zijn hartstocht voor zijn geliefde Lena bezingt.

In februari en maart 1975 bereikte het liedje de top 10 in Italië. Enkele maanden later werd Lu Maritiello ook in ons land een hit, waar het moest concurreren met de Nederlandstalige versie van Imca Marina, die het had opgenomen onder de titel Vino (Waar Blijft De Wijn). Toni reide destijds naar Nederland om een opname te maken voor het programma Toppop. Toch verloor hij uiteindelijk de strijd van Imca Marina. Zij scoorde in de zomer van 1975 met Vino haar enige top 5-hit, terwijl Toni niet verder kwam dan de 13e plaats.

Na Lu Maritiello zou Toni niet meer terugkeren in de hitlijsten. Ook in eigen land scoorde hij geen grote hits meer, maar hij bleef wel zijn leven lang actief in de muziek. Volgens zijn website heeft Toni 22 miljoen platen verkocht en ongeveer 6700 optredens gegeven. In de laatste jaren van zijn leven verscheen hij nog regelmatig op de televisie. Zijn laatste televisieoptreden was op 12 oktober in het programma Oggi È Un Altro Giorno op RAI 1. Presentatrice Serena Bortone deelde haar verdriet over Toni's overlijden op sociale media

In de ochtend van zondag 5 december overleed Toni na een kort ziekbed in ziekenhuis van Rome. Het plotselinge overlijden van de zanger werd bekendgemaakt door zijn echtgenote Giovanna, met wie hij meer dan 50 jaar getrouwd was. Toni Santagata overleed vier dagen voor zijn 86e verjaardag. Toni en Giovanna hadden één zoon, die vorig jaar op 50-jarige leeftijd overleed.

(05-12-2021)

Sta Top 40 toe om nieuws en updates te sturen