De Top 40 is sinds 1965 de toonaangevende hitlijst van Nederland. In de rubriek Vandaag blikken we terug op gebeurtenissen in de popmuziek die exact X jaar geleden plaatsvonden. In deze aflevering van Vandaag: Billy Stewart verdrinkt op 32-jarige leeftijd na een auto-ongeluk.
Op zaterdagochtend 17 januari 1970 rijdt de Amerikaanse zanger Billy Stewart samen met zijn band The Soul Kings naar een optreden in Columbia in South Carolina. Ze hadden die avond daarvoor optreden in Rocky Mount in North Carolina. Billy reed samen met drie andere bandleden voorop in een Ford Thunderbird, die hij twaalf dagen eerder had gekocht. Daarachter volgde een busje met zijn manager en vier anderen bandleden.
Billy en zijn gevolg rijden over de Insterstate 95, in de buurt van Smithfield in North Carolina. Als ze de Neuse River naderen, raakt de auto van Billy om onduidelijke redenen van de weg en komt die in de middenberm terecht. De bestuurder begint pas laat met remmen en kan niet voorkomen dat hij de rivier inrijdt. De auto botst tegen de steunpilaren van de brug over de Neuse en komt in het water terecht. En dat alles voor de ogen van de inzittenden die in het busje achter de auto rijden.
De vier inzittenden van de Ford Thunderbird weten niet te ontsnappen uit de auto en verdrinken. Het duurt ongeveer 2½ uur voordat het wrak en de lichamen kunnen worden geborgen. Later wordt uit de lijkschouwing bekend dat Billy en zijn drie bandleden inderdaad door verdrinking om het leven zijn gekomen en niet door verwondingen door de botsing tegen de steunpilaren van de brug.
Billy Stewart was 32 jaar toen hij overleed. De andere inzittenden van de Ford Thunderbird, Norman P. Rich, William Cathey en Rico Hightower, waren respectievelijk 39, 32 en 22 jaar oud. De uitvaart van Billy Stewart vindt plaats in de Amerikaanse hoofdstad Washington D.C. en hij wordt begraven in het nabijgelegen National Harmony Memorial Park in Landover.
Tussen 1962 en 1967 scoorde Billy elf hits in de Amerikaanse Billboard Hot 100. Zijn enige top 10-hit Summertime, een cover uit de opera Porgy And Bess van George Gershwin, bereikte ook in ons land de Top 40. Hier bereikte het nummer in oktober 1966 de 14e plaats.
Dit gebeurde er nog meer op 17 januari:
Bonnie St. Claire haalt op 17 januari 2007 een score van 52 bij de Nationale IQ-test van BNN.
De Nationale IQ-test was een amusementsprogramma dat van 2001 tot en met 2015 jaarlijks in januari werd uitgezonden door BNN. In 2016 is er nog één editie op RTL 4 geweest. In het programma doen kijkers, groepen in de studio en (meestal) acht prominenten mee aan een intelligentietest die na afloop hun IQ benadert. Een score van 52 is vergelijkbaar met die van iemand met een licht verstandelijke beperking en is de laagste die ooit in het programma is behaald. Op slechts zes van de zestig vragen gaf de zangeres het goede antwoord.
Bonnie St. Claire wil na afloop een rectificatie van BNN, omdat ze denkt dat haar stemkastje niet goed werkte. Volgens de omroep werkte het kastje wel degelijk, maar was Bonnie vaak te laat met antwoord geven, waardoor het antwoord fout werd gerekend. Dat verklaart de foutscore van 90%, want bij willekeurig gokken zou een deelnemer een foutscore van gemiddeld 75% halen.
Andere Top 40-artiesten met een lage score in de Nationale IQ-test zijn Sugar Lee Hooper (90 in 2001), Def Rhymz (82 in 2003) Shary-An (81 in 2011) en Tatjana (78 in 2003). Dj’s doen het erg goed in het programma, gezien de scores van Don Diablo (117 in 2007), Armin van Buuren (119 in 2007) en DJ Isis (123 in 2008). Andere Top 40-artiesten die het bovengemiddeld goed deden, zijn Charly Luske (120 in 2009) en Leonie Meijer (122 in 2013). De IQ-tests van BNN hebben overigens niet de waarde van wetenschappelijke IQ-tests.
Verder op deze dag:
1967: John Lennon leest het nieuws in de Daily Mail vandaag, oh boy. Een berichtje over de vele gaten in de weg in de Engelse stad Blackburn vormt de inspiratie voor het laatste couplet van A Day In The Life van The Beatles, track op het album Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band.
1987: Het Britse producerstrio Stock Aitken Waterman staat voor het eerst op nummer 1 in de Nederlandse Top 40 dankzij Showing Out van Mel & Kim. Hun typische sound is in de tweede helft van de jaren 80 razend populair. Later dat jaar bereiken ook Respectable en Never Gonna Give You Up van Rick Astley de eerste plaats.
2015: Zayn Malik wordt gespot in de studio met producer Naughty Boy. Al lange tijd gaan er geruchten dat de zanger bezig is met solo-materiaal en nadenkt over een vertrek uit One Direction. Twee maanden later stapt Zayn daadwerkelijk uit de groep.
Vandaag geboren:
1933 - Dalida, bij overlijden 54 jaar,
1941 - Bobby Goldsboro,
1943 - Chris Montez,
1944 - Françoise Hardy, bij overlijden 80 jaar,
1946 - Domenic Troiano, bij overlijden 59 jaar, The Guess Who
1949 - Mick Taylor, The Rolling Stones
1953 - Sheila Hutchinson, The Emotions
1956 - Paul Young, Q-Tips
1958 - Jez Strode, Kajagoogoo
1960 - John Crawford, Berlin
1961 - Adam Seymour, The Pretenders
1961 - Susanna Hoffs, Bangles
1964 - Andy Rourke, bij overlijden 59 jaar, The Smiths
1966 - Shabba Ranks,
1969 - Tiësto, Alibi | Gouryella
1971 - Jon Wysocki, bij overlijden 53 jaar, Staind
1971 - Kid Rock,
1971 - Lil Jon,
1975 - Joris Rasenberg, Abel
1979 - Omega,
1980 - Mason,
1981 - Ray J,
1984 - Calvin Harris,
1986 - Jeremiah Fraites, The Lumineers
1988 - Tujamo,
1996 - Alma,
Vandaag op nummer 1:
1970 - 1 (1) Marian- The Cats (Imperial), 5 weken op nummer 1
1976 - 1 (1) Bohemian Rhapsody- Queen (EMI), 2 weken op nummer 1
1981 - 1 (1) Lola [Live]- The Kinks (Arista), 2 weken op nummer 1
1987 - 1 (2) Showing Out- Mel & Kim (RCA), 1 week op nummer 1
1998 - 1 (1) It's Like That- Run-D.M.C. vs Jason Nevins (Smile), 2 weken op nummer 1
2004 - 1 (1) Afscheid Nemen Bestaat Niet- Marco Borsato (Universal), 5 weken op nummer 1
2009 - 1 (3) Ayo Technology- Milow (Homerun), 1 week op nummer 1
2015 - 1 (4) Runaway (U & I)- Galantis (Big Beat), 1 week op nummer 1